Ułatwienie Dostępności




Czym jest więźba dachowa?

więźba dachowa

Podstawą solidnego i wytrzymałego dachu jest odpowiednia konstrukcja zapewniająca bezpieczeństwo przebywającym w budynku osobom. We współczesnych domach jednorodzinnych do dziś powszechnie w tym celu wykorzystuje się więźby dachowe. Dostosowane do rozmiaru, rozpiętości i przeznaczenia budynku cechują się imponującą trwałością. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, czym jest więźba dachowa, jakie są jej rodzaje i o czym warto pamiętać podczas montażu. Zapraszamy!

Czym jest więźba dachowa?

ięźba dachowa jest drewnianym szkieletem dachu. To właśnie na niej podczas budowy domu jednorodzinnego układa się dachówki lub blachodachówki. To solidna konstrukcja, której celem jest przenoszenie ciężaru połaci dachu na ściany nośne, gwarantując stabilność i trwałość pokrycia. Poza zapewnieniem wytrzymałości budynku odpowiada także za jego ochronę przed działaniem negatywnych czynników środowiskowych i pomaga zatrzymać w nim ciepło. Więźby dachowe wyróżniają się pochyłym kształtem, dzięki czemu umożliwiają sprawne odprowadzanie nagromadzonej wody w postaci deszczu i śniegu.

Gwarancją wytrzymałości drewnianego szkieletu jest odpowiedni dobór materiałów. Dlatego takie konstrukcje, jak więźby dachowe, wykonuje się z bal, belek, desek i krawędziaków z solidnego drewna sosnowego lub świerkowego. Ogromną popularnością cieszy się tarcica obrzynana należąca do sprawdzonych i powszechnie stosowanych tworzyw konstrukcyjnych. Często sięga się także po wariant o wygładzonych bokach pozbawiony estetycznych defektów. Choć taka tarcica jest nieco droższa, to luksusowy wygląd czyni z niej popularny wybór do budowy więźby dachowej. W przypadku bardzo długich segmentów zazwyczaj stosuje się drewno klejone wzdłużnie. Szkielet często uzupełnia się także elementami stalowymi, niezbędnymi przy dużych rozpiętościach.

Do budowy konstrukcji dachowych używa się wysuszonego, impregnowanego drewna o niskiej wilgotności. Poddane wspomnianym procesom wyróżnia się odpornością na wilgoć, grzyby i skupiska mikroorganizmów, a także zabezpiecza szkielet budynku przed łatwym zapaleniem.

Jakie są podstawowe rodzaje więźb dachowych?

Obecnie w domach jednorodzinnych wykorzystuje się głównie trzy podstawowe rodzaje więźb dachowych. Różnią się one między sobą głównie sposobem łączenia poszczególnych elementów konstrukcji. Przed przystąpieniem do prac montażowych, warto bliżej przyjrzeć się kształtowi dachu, aby dobrać wariant adekwatny do specyficznych wymagań danego budynku. Podstawowe rodzaje więźb dachowych to:

  • więźba krokwiowa - to tradycyjna i najprostsza konstrukcja dachowa. Montuje się ją wtedy, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych budynku jest mniejsza niż 7 m. Znajduje także zastosowanie w pokryciach dachowych, których spadzistość zawiera się w przedziale 40-60 stopni. Ten rodzaj więźby opiera się na dwóch krokwiach splecionych ze sobą w kalenicy w odstępach wynoszących 70-100 cm. Ich końce zazwyczaj mocuje się do murłat, aby zachować doskonałą stabilność. Długość jednej krokwi nie może przy tym przekraczać 6 m.
  • więźba jętkowa - ta nieskomplikowana konstrukcja cieszy się popularnością w klasycznych domach jednorodzinnych, a brak większych ograniczeń czyni z niej idealny wybór dla większych dachów. Cechuje się specyficznym rodzajem krokwi z przymocowanym do nich dodatkowym elementem, czyli jętką. Belki umieszcza się w połowie jej długości, dzięki czemu wszystko dobrze się ze sobą łączy. Pojedyncza jętka zwykle nie przekracza 3,5 m długości. Ostateczny wybór rodzaju więźby dachowej jętkowej jest uzależniony od rozmiaru pokrycia.
  • więźba płatwiowo-kleszczowa - zastosowanie tego rodzaju konstrukcji będzie odpowiednie w przypadku ścian o rozpiętości wynoszącej 11 m i spadzistości od 6 do 70 stopni. Płatwie to specjalne belki, które opierają się na słupkach i stanowią wsparcie dla krokwi. Doskonale sprawdzą się zarówno w domkach jednorodzinnych z płaskim, jak i stromym dachem. Znajdujące się w konstrukcji kleszcze umożliwiają stabilne połączenie końców słupów z odpowiednimi krokwiami.

Jak wygląda montaż więźby dachowej?

Sposób montażu więźby dachowej jest uzależniony głównie od jej rodzaju. Jednakże istnieje pewna kolejność działań, której należy przestrzegać, aby uzyskać stabilną i bezpieczną konstrukcję. O czym trzeba pamiętać podczas montażu więźby dachowej?

Prace możemy rozpocząć dopiero wtedy, kiedy wybudowano już wszystkie kominy i ściany kolankowe z kotwami. Na samym początku za pomocą specjalnych szpilek instaluje się murłaty i umieszcza je w kotwicach. Podczas montażu więźby dachowej należy przestrzegać określonej kolejności: od belek, przez słupy, aż po płatwie. Następnie można zająć się mocowaniem krokwi i przytwierdzeniem ich do murłatów. Tutaj również należy zadbać o odpowiednią chronologię działań. Najpierw trzeba zamontować krokwie skrajne, a dopiero wówczas można przystąpić do instalacji pozostałych elementów. Uzyskane konstrukcje dachowe należy także wzmocnić w sposób adekwatny do rozmiaru dachu za pomocą jętek, belek lub kleszczy.

Najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie montażu więźby dachowej doświadczonej ekipie składającej się ze specjalistów w swoim fachu. Profesjonalna firma budowlana zagwarantuje nie tylko stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji, ale także szybką i terminową realizację. Ewentualne naprawy i błędy w pracy mogłyby nas słono kosztować, wiążąc się nawet z koniecznością rozebrania całego pokrycia. Wykwalifikowani eksperci dopilnują, aby montaż przebiegł zgodnie z planem z dbałością o najwyższą jakość wykonania.

Więźby dachowe - gwarancja solidnego i bezpiecznego pokrycia

Prawidłowy montaż więźb dachowych w domach jednorodzinnych ma bezpośredni wpływ na stabilność i bezpieczeństwo całego budynku. Pozwala na harmonijne i równomierne rozłożenie ciężaru konstrukcji na ściany zewnętrzne. Dlatego, aby uzyskać gwarancję, że nasza więźba dachowa doskonale spełni swoją funkcję i zapewni wymaganą wytrzymałość pokrycia, jej montaż warto zlecić profesjonalnej ekipie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że powstała konstrukcja jest doskonale dopasowana do rozpiętości, skomplikowania i przeznaczenia budynku, co zaoszczędzi nam wiele niepotrzebnego stresu i zbędnych wydatków.