Czym jest więźba dachowa?
Podstawą solidnego i wytrzymałego dachu jest odpowiednia konstrukcja zapewniająca bezpieczeństwo przebywającym w budynku osobom. We współczesnych domach jednorodzinnych do dziś powszechnie w tym celu wykorzystuje się więźby dachowe.
DOM SZKIELETOWY A DOM Z BALI
Budownictwo drewniane to alternatywa dla powszechnie używanego współcześnie betonu. Jej popularność rośnie wraz ze zwiększającą się świadomością klimatyczną, a coraz więcej deweloperów decyduje się na nie ze względu na kwestie krótkiego czasu budowy i niskich kosztów. Zarówno domy z bali, jak i szkieletowe, mają wiele zalet, które czynią z nich świetne inwestycje. Która z nich to lepsza opcja? Co wybrać, kiedy planuje się wybudować wymarzony dom? Przedstawiamy główne różnice i kwestie, które warto wziąć pod uwagę.
Przy drewnianym w domu, w otoczeniu ogrodu, niezastąpionym miejscem relaksu będzie taras wykonany z naturalnych materiałów, ale czy drewniana nawierzchnia może gwarantować trwałość konstrukcji?
Na dworze coraz przyjemniej, warto pomyśleć o altanie.
Każdy znajdzie coś dla siebie, bo altana niejedną może mieć formę.
Projekty z poddaszem nieużytkowym, które można z czasem przerobić na mieszkalne to częsty wybór inwestorów.
Adaptacja poddasza – o czym należy pamiętać?
Może ktoś z Was szuka projektu domu szkieletowego?🤔
Przesyłamy Wam dziś dawkę inspiracji
A może już macie swój wymarzony projekt albo szukacie porady?
Wtedy konieczne zapraszamy do współpracy z nami Magnolia Domy Non Profit
TOP10 Projektów Domów Szkieletowych
Ciekawy artykuł dla wszystkich którzy wciąż mają wątpliwości co do trwałości domów szkieletowych.
Magnolie już kwitną.
Daj i Ty zakwitnąć swojej inwestycji!
Jeśli nie wiosną to kiedy?
Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!
Magnolia Domy Non Profit
16 kwietnia obchodziliśmy Nasze pierwsze urodziny.
Dziękujemy przedstawicielkom Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Toruniu za przybycie i piękną magnolię.
Liczymy że Nasza firma będzie kwitła równie pięknie jak te piękne drzewa.
Zachęcamy
Myślisz o budowie DOMU DREWNIANEGO?
Przekonują Cię liczne zalety tej technologii, takie jak: KRÓTKI CZAS budowy czy ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ i EKOLOGIA?
Przerażają natomiast WYSOKIE CENY niektórych projektów lub konieczność CZASOCHŁONNEJ i KOSZTOWNEJ adaptacji?
Mamy dla Ciebie ŚWIETNĄ OFERTĘ!
Do 50% RABATU na wybrane projekty domów w technologii szkieletowej.
Pospiesz się i WYKORZYSTAJ SZANSĘ!
Możesz oszczędzić NAWET 5.000 ZŁ I WIĘCEJ.
Sprawdź szczegóły na:
https://z500.pl/promujemy-domy-drewniane.html
Promocja dotyczy wyłącznie zamówień złożonych przez klientów indywidualnych oraz partnerów bezpośrednio w Z500. Promocja nie może łączyć się z innymi promocjami i akcjami rabatowymi. Promocja obowiązuje do 30.04.2019 roku. UWAGA! W przypadku wyboru płatności "Płatne przelewem tradycyjnym" warunkiem do skorzystania z promocji jest dokonanie przelewu w terminie do 3 dni roboczych od dnia złożenia zamówienia.
Cykl: Domki letniskowe i gospodarcze bez pozwolenia na budowę
1. Domek drewniany do 35m2 bez pozwolenia na budowę (na zgłoszenie)
Wg najnowszych przepisów prawa budowlanego, które weszły w życie 28 czerwca 2016 roku pozwolenia na budowę nie wymaga budowa (art.29) m.in.:
wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, jeżeli liczba tych obiektów na działce nie przekracza jednego na każde 500 m2działki (pkt 2a)
wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, jeśli łączna liczba tych obiektów na działce nie przekracza dwóch na każde 500 m2działki (pkt 2)
wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, jeśli łączna liczba tych wiat na działce nie przekracza dwóch na każde 1000 m2działki (pkt 2c)
przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych (pkt 20)
instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku (pkt 27)
ogrodzeń (pkt 23)
– budowę domku drewnianego bez pozwolenia na budowę należy każdorazowo zgłosić do odpowiedniego urzędu (art. 30)
– domek letniskowy nie może przekraczać 35m2 pow. zabudowy, nie ważne czy w mieście czy poza miastem.
– w domku letniskowym do 35m2 możemy wykonać bez pozwolenia wszystkie przyłącza i instalacje wewnątrz budynku (np. elektryczne, wodno-kanalizacyjne) oraz ocieplenie domu z drewna.
– przepisy nie określają rodzaju fundamentu, na jakim może być zbudowany domek bez zezwolenia. W praktyce najczęściej jest to płyta fundamentowa (wylewka), typowy fundament na ławach betonowych lub fundament punktowy (słupy betonowe, pale drewniane albo bloczki betonowe) . Dość powszechnie stosuje się także kostkę brukową, płyty chodnikowe.
– powierzchnia zabudowy to obszar na działce zajmowany przez wykończony budynek, obliczana po obrysie zewnętrznym ścian, bez schodów zewnętrznych, daszków (m.in. niepodpartych dachów tarasów), markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego oraz elementów ozdobnych itp.
Domy szkieletowe – etapy budowy
Stan zerowy
Jest to podstawowy etap podczas budowy każdego budynku mieszkalnego. W przypadku domów szkieletowych na etap ten składa się postawienie fundamentów z podpiwniczeniem lub bez. Fundament może być wykonany w formie płyty fundamentowej, ławy fundamentowej czy też być w formie fundamentu z podpiwniczeniem. W czasie tego etapu wykonywane są także stropy na ścianach fundamentów nad piwnicą oraz przestrzenią podłogową.
Konstrukcja szkieletu domu
Podczas tego etapu powstaje serce domu czyli szkielet drewniany. Zalicza się tu wszystkie prace od montażu podwalin poczynając, a na konstrukcji dachu i stropów kończąc. Domy szkieletowe mogą posiadać również tarasy, które jednak nie są wliczane do tego etapu.
Stan surowy otwarty SSO
Mamy z nim do czynienia, gdy wszelkie prace konstrukcyjne zostały już zakończone. Domy szkieletowe na tym etapie maja montowane poszycia ścian zewnętrznych, murowanie kominów, dachy pokrywane są płytą poszycia oraz jedną warstwą papy lub membraną dachową i łacenie. Na etapie tym następuje założenie wiatroizolacji ścian zewnętrznych.
Stan surowy zamknięty SSZ
Domy szkieletowe na tym etapie są już zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych. Następuje tu montaż stolarki drzwi zewnętrznych i okien, zakładanie rynien, jak również zgodne z projektem pokrycie dachu.
Montaż elewacji
Tu domy nabierają ostatecznego wyglądu przewidzianego w projekcie. Ponadto dzięki elewacji wykonanej z wełny mineralnej , styropianu i okładzin drewnianej staje się całkowicie odporna na czynniki atmosferyczne. Montowane są tu również parapety zewnętrzne, balustrady, budynków
Wykonanie instalacji
Etap ten rozpoczyna prace wewnątrz budynku. Montowane są tu instalację elektryczne, wodno- kanalizacyjne, CO, alarmowe oraz telewizyjne.
Izolacja
Domy szkieletowe na tym etapie wyposażane są w izolację cieplną oraz paroizolację ścian zewnętrznych oraz stropów. Tu również odbywa się izolacja akustyczna pomiędzy kondygnacjami i pomieszczeniami budynku.
Zakładanie płyt gipsowych
Podczas tego etapu zakładane są okładziny ścian wewnętrznych budynku.
Prace wykończeniowe
Wykonuje się tu pozostałe czynności, takie jak montowanie parapetów i drzwi wewnętrznych, zakładanie oświetlenia, malowanie ścian czy kładzenie podłóg.
Odbiór budynku
To ostatni etap, w którym właściciel odbiera klucze do budynku i może zająć się jego dowolną aranżacją wedle własnych potrzeb i upodobań.
Kilka kroków, które należy podjąć przed budową wymarzonego domu.
1. Należy sprawdzić czy na wybranej działce będzie możliwe zrealizowanie budowy Twojego wymarzonego domu.
W tym celu należy udać się do Wydziału Architektury Urzędu Gminy i sprawdzić, czy dla terenu na –którym leży Twoja działka jest przygotowany aktualny Plan Zagospodarowania Przestrzennego.
Jeśli TAK to:
Wystarczy złożyć wniosek o aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten będzie zawierał informacje czy dopuszczalna jest zabudowa działki i jaki może ona mieć charakter (zabudowa jednorodzinna, wielorodzinna, usługowa, letniskowa itp.). Może określać liczbę kondygnacji, wymiary budynku, szerokość elewacji frontowej, kolor elewacji czy dachu, a także wiele innych informacji niezbędnych przy wyborze projektu.
Jeśli NIE to:
Należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT) w Wydziale Architektury Urzędu Gminy.
2. Zlecenie wykonania aktualnej mapy do celów projektowych (geodeta)
3. Wystąpienie do zarządców mediów o wydanie warunków technicznych przyłączy
- warunki przyłączenia energii elektrycznej do obiektu (zakład energetyczny),
- warunki przyłączenia gazu do obiektu (zakład gazowniczy),
- zapewnienie o dostawie wody (od właściciela wodociągów) lub własna woda, np. studnia,
- zapewnienie o odbiorze ścieków (od właściciela kanalizacji) lub przydomowa oczyszczalnia ścieków,
- oświadczenie o połączeniu działki z drogą publiczną (właściciel drogi).
4. Uzyskanie pozwolenia na budowę
Gotowy projekt należy przygotować w 4 egzemplarzach i wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę złożyć w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego. Na tym etapie trzeba także dostarczyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
5. Rozpoczęcie budowy domu.
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę można rozpocząć prace pamiętając jednak o tym, aby powiadomić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dołączając oświadczenie uprawionej osoby o przyjęciu obowiązków kierownika budowy. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą wytyczenia budynku przez geodetę. Należy pamiętać również o Dzienniku Budowy, który stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót.
Jeżeli chciałbyś się cieszyć takim domem. Zapraszamy do kontaktu z nami.